[:en]1-8 March 2014
LTMKS Project Space Malonioji 6, Malonioji Str. 6, Vilnius

2014/02/28
press release/invitation

Evaldas Jansas has entered Lithuanian art scene at the end of XXth century with a powerful creative strength and has soon become its enfant terrible. He inhabits the cliches of “modernist eccentric geniality” and at the same time destroys them as a true postmodernist.

Jansas’ creative practice balances between sarcasm, aggression and nihilism, absorbing the fluids of the social sewage. At least, it is always in a diogenic position. No matter what shapes Jansas’ practice takes, he himself remains an active figure in the thickness of life.

Art Critic Kęstutis Šapoka

2014/03/05
opening fragments

1-Fragmentas iš Evaldo Janso parodos pristatymo Fragmentas iš Evaldo Janso parodos pristatymo

2014/04/30
video

Evaldas Jansas’s video: http://www.letmekoo.lt/evaldas-jansas-per-ilgai-ant-pakylos/[:lt]2014 m. kovo 1-8 d.
LTMK projektų erdvė Malonioji 6, Malonioji g. 6, Vilnius

2014/02/28
spaudos pranešimas/kvietimas

Kovo 1 d., šeštadienį, 18 val. LTMKS projektų erdvėje “Malonioji 6” (Malonioji g. 6, Vilnius) vyks Evaldo Janso projekto/parodos „Per ilgai ant pakylos“ atidarymas.

Senojo Testamento Pradžios knygos 2 skyriaus 7 eilutėje sakoma: „Tuomet Viešpats Dievas padarė žmogų iš žemės dulkių ir įkvėpė jam į šnerves gyvybės alsavimą. Taip žmogus tapo gyva būtybe.“

Regis, su prielaida apie galimą gyvybės atsiradimą Žemėje iš „žemės dulkių“, tiksliau, molio, jau sutiktų ir šiuolaikinis mokslas.

Žurnalas „Scientific Reports“ paskelbė Kornelio universiteto (JAV) mokslininkų atlikto tyrimo apžvalgą. Jo išvadose sakoma, kad gyvybė mūsų planetoje galėjo atsirasti iš molyje esančių cheminių junginių. Tuo metu, kai visa Žemė buvo padengta vandens, tik molis galėjo tapti savotiška citoplazma, kurioje iš paprasčiausių polimerų ir pirmųjų riebalų fragmentų ėmė formuotis ląstelių membranos, mano biologinės inžinerijos profesoriaus Dano Luo vadovaujamos tyrėjų grupės nariai. [1]

Evaldas Jansas įsiveržė į mūsų šiuolaikinio meno sceną XX a.10-jo dešimtmečio pirmoje pusėje su gaivališka jėga ir iškart tapo enfant terrible, įkūnydamas „modernistinio ekscentriško genialumo“ klišes ir kartu jas, kaip tikras postmodernistas, paradoksaliai griaudamas.

Janso kūryba balansuoja tarp sarkazmo, agresijos ir nihilizmo, persisunkusio socialinio dugno syvais. Arba bent jau visada akivaizdi diogeniška pozicija. Nesvarbu kaip keičiasi Janso kūryba, menininkas išlieka aktyviu „gyvenimo tirščio“ dalyviu.

Projekte, pristatomame projektų erdvėje „Malonioji 6”, menininkas vėl teškia savo tiesą, savo pasaulio matymo versiją visiems į akis, per daug nesirūpindamas „gero tono“ taisyklėmis. Tiems, kam įdomi Janso pasaulio evoliucijos versija, kas nori sužinoti iš kur mes visi esame atsiradę, vertėtų aplankyti šią parodą.

Kęstutis Šapoka

[1] http://www.balsas.lt/naujiena/760913/biblija-teisi-dievas-gyvybe-galejo-sukurti-is-molio

Paroda veikia 2014 m. kovo 1–8 d., trečiadienį ir šeštadienį 17-19 val.

2014/03/05
atidarymo fragmentai

1-Fragmentas iš Evaldo Janso parodos pristatymo Fragmentas iš Evaldo Janso parodos pristatymo

2014/03/07
recenzija

[…] Jauniesiems menininkams „neokonceptualistams“ Janso siunčiamas „šūdinas palinkėjimas“ užima ypatingą vietą, nes, anot Janso, jaunieji „konceptualistai“ dažnai tiesiog mala šūdą. Anksčiau būčiau sakęs, kad toks niurzgėjimas – tipiškas „klasikais“ pamažu tampantiems menininkams.[…]

Kęstutis Šapoka. Kad sveikas kūnas kadagiais kvepėtų. In: 7 meno dienos, nuoroda: http://www.7md.lt/daile/2014-03-07/Kad-sveikas-kunas-kadagiais-kvepetu

2014/04/30
video

Evaldo Janso video: http://www.letmekoo.lt/evaldas-jansas-per-ilgai-ant-pakylos/[:]